Co právě dělá účetní pro SVJ? Pátek 31.1.2020-nájemné v SVJ

Možná i ve vašem domě máte příjmy za nájemné v SVJ. Spousta SVJ-ček pronajímá společné prostory, mají na domě billboard nebo třeba anténu od mobilního operátora – těch možností je víc. Příjmy z nájemného společných částí domu však nejsou příjmem SVJ, ale příjmem vlastníků. Proč? Zde si můžete ověřit proč: § 16 Nařízení vlády č. 366/2013 Sb., o úpravě některých záležitostí souvisejících s bytovým spoluvlastnictvím

Pokud o tomto tématu chcete vědět víc, chystám se napsat samostatný článek na téma nájemné v SVJ (ale ještě nevím kdy :-D). Dočtete se v něm, jak při rozdělení nájemného postupovat, kdo nájemné zdanit rozhodně musí a kdo je od této povinnosti osvobozen, co nesmí chybět v oznámení o výši podílu na přijatém nájemném.

A protože jde o příjem vlastníků, je SVJ povinno každého jednotlivého vlastníka informovat o tom, že mu takový příjem vznikl a vlastník je povinen částku svého podílu na přijaté částce za nájemné v SVJ zahrnout do svého daňového přiznání a řádně ji zdanit. Když se to nestane, riskuje vlastník penále.

Takže přesně tohle aktuálně dělám! Propočítávám, kolik činí podíl jednotlivého vlastníka z příjmů ze společných prostor a rozesílám všem potřebná oznámení. Myslím si, že by tuto informaci měli mít vlastníci opravdu včas, aby i ti akční, kteří své daňové přiznání nenechávají na poslední chvíli, nemuseli na tento papír čekat. Za mě je tedy v těchto dnech ideální čas právě na tuto práci.

Tak já jdu na to! Užijte si skvělý pátek 😉

PS: Zajímá vás, co je aktuálně důležité mít hotovo, pokud chystáte ve vašem SVJ vyúčtování služeb? Odpověď najdete v seriálu “Jak na vyúčtování v SVJ”, který vychází na mém webu pravidelně každou středu. Aktuálně je to předání podkladů pro rozúčtování tepla a vody.